آزادی قلیان

موضوع سِرو قلیان در قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی، مدتی است به چالشی میان مسئولان وزارت بهداشت و برخی نمایندگان مجلس تبدیل شده است.
«قلیان در قهوه خانه‌ها آزاد می‌شود»، موضوعی که مافیای سیگار و دخانیات آن را هدف قرار داده اند و در تلاشند تا به هر شکلی شده در آخرین روز‌های این دوره مجلس شواری اسلامی آن را به تصویب برسانند. موضوعی که عواقب جبران ناپذیری برای سلامت جامعه به ویژه قشر جوان به دنبال خواهد داشت و حالا به نظر می‌رسد به احتمال زیاد با فشار برخی نمایندگان امروز یا در هفته جاری در صحن علنی مطرح شود.

قلیان
طرحی که قلیان را در قهوه خانه‌ها آزاد می‌کند
«طرح یک فوریتی استفساریه تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با مصرف دخانیات» اخیرا در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، موضوعی که نه در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بلکه در کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها بررسی وجمع‌بندی شده، اما تاکنون بر اساس قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، عرضه و استعمال مواد دخانی در اماکن عمومی ممنوع است.

استفساریه تلاش دارد تا به بهانه‌ اشتغال، کارآفرینی و رونق کسب و کار، قهوه خانه‌ها و قلیان سرا‌ها که همگی از اماکن عمومی هستند و بر اساس این قانون عرضه مواد دخانی در آن‌ها ممنوع است، از شمول قانون مذکور خارج کند و بر این اساس در عمل مجوز رسمی و قانونی برای عرضه دخانیات در همه قهوه خانه‌ها و قلیان سرا‌ها صادر شود.

حالا ظاهرا طرح مذکور، امروز (یکشنبه، ۱۷ آذر) در دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرارگرفته است و اگر نوبت به رسیدگی آن برسد، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت تا دوباره برخی بتوانند آن را به تصویب برسانند.

قلیان
شورای نگبان و تشخیص مصلحت نظام طرح قبلی را رد کردند
کریم همتی، معاون حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان در این باره گفت: طی سه سال اخیر این موضوع، با تلاش شبانه روزی مجموعه وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و همچنین جمعی از وکلای محترم ملت به صحن علنی مجلس راه نیافت، ولی با توجه به فشار‌هایی که در این زمینه وجود داشت بالاخره در صحن علنی مجلس مطرح و تصویب شد و برای تائید نهایی به شورای محترم نگهبان ارسال گردید که این بار هم با تلاش و دغدغه ویژه وزیر محترم بهداشت و مجموعه تابعه، در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام تائید نشد و به مجلس عودت داده شد.

معاون حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ایرادات وارد شده از سوی این دو نهاد مبنی بر مغایرت با اصل ۷۳ قانون اساسی (با این استدلال که این طرح قانونگذاری جدید محسوب می‌شود و استفساریه نیست و همچنین مغایرت با سیاست‌های کلی نظام در حوزه سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری) تشخیص داده شد، بنابراین کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها بار دیگر این طرح را مورد بررسی قرار دادند و تغییراتی را به جهت رفع ایرادات شورای نگهبان و مجمع تشخیص نظام انجام دادند.
استفساریه عرضه قلیان در قهوه خانه دوباره راهی صحن می‌شود
همتی اظهار کرد: طبق اصلاحات صورت گرفته مراکزی می‌توانند اقدام به عرضه قلیان می‌کنند که مجاز به تهیه و توزیع غذا نباشند البته با بررسی کارشناسان، این تغییر به لحاظ فنی ایراد شورای نگهبان را مرتفع نمی‌کند و همچنان مغایرت آن با اصل ۷۳ قانون اساسی برقرار بوده، اما ظاهرا تلاش شده است تا با ایجاد ابهام و سردرگمی، نگرانی نظام سلامت را محدود به رعایت مسائل بهداشتی در تهیه و توزیع غذا انعکاس کنند، این درحالی است که وزارت بهداشت به دلیل رسمی شدن عرضه قلیان و مواد دخانی و به تبع آن افزایش مصرف دخانیات و کاهش شاخص‌های سلامت در جامعه با این طرح مخالفت دارد.

بهزاد، ولی زاده مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان درباره طرح دوباره استفساریه عرضه قلیان در قهوه خانه‌ها گفت: شکل قضیه عوض شده و ماهیت آن موضوع همان داستانی است که وزارت بهداشت نسبت به آن ابراز نگرانی کرد، موضوعی که مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز آن را مغایر سیاست‌های سلامت ابلاغی نقام معظم رهبری اعلام کرد، چه بحث غذا دادن باشد یا نباشد، استثنا کردن اماکنی مثل قهوه خانه‌ها درست نیست؛ چرا که در صورت عرضه مواد دخانی مانند قلیان شاهد رشد مصرف آن خواهیم بود.

ولی زاده گفت: کسانی که در صنف قهوه خانه‌ها و قلیان سرا‌ها فعالیت می‌کنند، به دنبال آن هستند که در فرصت باقی مانده تا پایان این دوره مجلس شورای اسلامی مجوز عرضه قلیان و مواد دخانی را اخذ کنند.

قلیان
عرضه قلیان در قهوه خانه‌ها بدون فروش غذا آزاد شود؟!
مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت بیان کرد: عرضه قلیان با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون اساسی مغایرت دارد و موضوع عرضه قلیان در قهوه خانه‌ای که غذا سرو نمی‌شود در کمیسیون شورا‌های مجلس دنبال می‌شود و بحث ما سرو غذا در حین مصرف قلیان نیست بلکه حرفمان این است که قانون نباید تغییر کند.

او تاکید کرد: امیدواریم در صورتی که استفساریه عرضه آزاد قلیان در قهوه خانه هستند و قصد دارند آن را در صحن علنی مجلس مطرح کنند با مخالفت نمایندگان رو به رو شوند، چرا که تصویب این استفساریه تبعات سنگینی به ویژه برای سلامت نسل جوان آینده به دنبال خواهد داشت و امید است که نمایندگان با ممانعت از تصویب این استفساریه به ارتقای سلامت جامعه به ویژه جوانان رای بدهند.

ولی زاده بیان کرد: استفساریه با این هدف مطرح شد که استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است و برخی نمایندگان در تفسیر پیشنهادی اعلام کردند که قهوه خانه‌ها اماکن عمومی نیستند که با رد شواری نگهبان رو به رو شد، اما حالا برخی در کمیسیون شور‌های مجلس شورای اسلامی به دنبال مصوب جدیدی است تا عرضه قلیان در قهوه خانه‌هایی که غذا عرضه نمی‌شود، آزاد باشد، این طرح جدیدی است و کمیسیون شورا‌ها نمی‌تواند ایراد استفساریه خروج قهوه خانه‌ها از اماکن عمومی و قانونی کردن عرضه قلیان را به این شکل برطرف کنند.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت تصریح کرد: متاسفانه عرضه کنندگان مواددخانی به دنبال آن هستند که قانون مجوز مصرف قلیان را صادر کند، چرا که تاکنون بر مبنای قانون عرضه قلیان در امکن عمومی مانند قهوه هخانه‌ها ممنوع است هر چند به آن تمکین نمی‌شود، اما در صورتی که این قانون برداشته شود، امکان نظارت و برخورد دیگر وجود نخواهد داشت.
اعتیاد جوانان با آزادی قلیان در قهوه خانه ها
ولی زاده ادامه داد: این درست نیست که وقتی تقاضا وجود دارد ما یک کار غلط را به خاطر عرضه و تقاضا علنی کنیم و متاسفانه برخی‌ها با وجود مخالفت شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصحت نظام باز برخی دنبال عرضه قلیان در اماکنی مانند قهوه خانه‌ها هستند و نباید اجازه دهیم قوانینی که داریم آسیب ببیند.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت تصریح کرد: متاسفانه شاهد رشد مصرف قلیان بین نوجوانان و خانواده‌ها هستیم و قلیان به یک تفریح خانودگی تبدیل شده است؛ این موضوع عواقب جدی به دنبال خواهد داشت و نباید اجازه دهیم عرضه آن در اماکنی مانند قهوه خانه‌ها آزاد شود، چرا که این کار بازی با سلامت جوانان و نسل آینده است و زمینه اعتیاد آن‌ها را فراهم می‌کند.

قلیان
مجلسی‌ها عزمشان را برای سلامت مردم جزم کنند
معاون حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: بر اساس آنچه در خصوص تهدیدات ناشی از تصویب این طرح برای سلامت و بهداشت جامعه و همچنین ترویج مصرف مواد دخانی وجود دارد، مجموعه وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی سلامت کشور از وکلای محترم مردم انتظار دارد با آگاهی و دلسوزی نسبت به امنیت بهداشتی و درمانی هم میهمانمان، از تصویب آن که مغایر با اهداف بهداشتی درمانی کشور و سیاست‌های کلی نظام در حوزه سلامت است، خوداری کنند.

همتی بیان کرد: در این بین از نمایندگان محترم کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، بیش از همیشه انتظار می‌رود همچنان که تاکنون دغدغه مندانه مسیر بسیاری از طرح‌های کلان کشوری در حوزه بهداشت و درمان کشور را هموار کرده اند و مسئولیتی خطیر در این امر ایفاء کرده اند. در بررسی این طرح همه جهت‌ها را مدنظر قرار دهند و در جلوگیری از مطرح شدن و یا رد آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حداکثر مساعدت را داشته باشند تا با کمک وکلای ملت گامی مهم در مسیر دستیابی به اهداف متعالی حوزه بهداشت و درمان کشورمان برداشته باشیم.

قلیان

امید است که وکلای ملت قدری به فکر سلامت مردم باشند و نگذارند عده‌ای سودجو با ترفند‌های مختلف بتوانند سلامت مردم به ویژه نسل جوان کشور را مورد هدف قرار دهند، چرا که مصرف قلیان خود گاکمی برای سوق دادن نوجوانان و جوانان به سمت اعتیاد است.