بیش ازصد سال اعتیاد/ اعتیاد را طبیعی جلوه ندهید!/ اعتیاد نقشه جهانی استکبار است

بیش از صد سال از تصویب لایحه مبارزه با تولید و توزیع مواد مخدر در کشور می‌گذرد و ایران جزو رتبه‌های نخستین مبارزه با مواد مخدر در جهان محسوب می‌شود، اما هنوز که هنوز است آثار اعتیاد را در کوچه و پس کوچه‌های شهر می‌بینم.

اعتیاد معتاد سیگار مواد مخدر با بیش از صد سال از تصویب لایحه مبارزه با تولید و توزیع مواد مخدر در کشور می‌گذرد و ایران جزو رتبه‌های نخستین مبارزه با مواد مخدر در جهان محسوب می‌شود، اما هنوز که هنوز است آثار اعتیاد را در کوچه و پس کوچه‌های شهر می‌بینم و معتادانی که با باور یکبار و دوبار مصرف مواد مخدر کسی معتاد نمی‌شود امروزه نشئگی تا خماری بی موادی به قیمت تمام شدن جانشان تمام می‌شود.

روزی به نام مبارزه با مواد مخدر

نامگذاری برگی از تاریخ به نام روز جهانی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر نشانه اهمیت این روز را می‌دهد؛ مجمع عمومی سازمان ملل ۳۳ سال قبل، روز ۲۶ ژوئن مصادف با ۶تیرماه را به‌ عنوان روز جهانی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر نامگذاری کرد، کنفرانس بین المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در شهر “وین” به منظور ابراز عزم سیاسی ملتها در امر مبارزه با پدیده خانمان سوز مواد مخدر تشکیل شد و در آن سندی با عنوان C.M.O به تصویب کشورهای شرکت کننده رسید. بر اساس این سند خط مشی همه جانبه اقدامات در امر کنترل مواد مخدر را از سوی کشورهای شرکت کننده مشخص و آنان را متعهد نموده تا اقدامات بین المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال کنند.

در این کنفرانس سندی بر چهار فصل تنظیم شد و اقدامات عملی را همچون ارزیابی میزان مصرف، پیشگیری از طریق آموزش، نقش رسانه‌ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه آنان، ریشه کنی مزارع غیر مجاز خشخاش، نابودی شبکه‌های عمده قاچاق مواد مخدر، همکاری‌های حقوقی کشورها و…. را در خود جای داده؛ این سند به اتفاق آراء مورد تأیید و تصویب کشورهای شرکت کننده قرار گرفت و سالروز تصویب این سند به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شد.

آمار و ارقامی از اعتیاد در کشور

مدتی قبل پرویز افشار، معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور قبل از شیوع بیماری کرونا در گفت وگویی صراحتا اعلام کرد که اعتیاد یکی از پنج عامل اصلی مرگ و یکی از پنج بیماری اول در کشور است، خلاصه کلام هشداری در مورد مصرف مواد مخدر در کشور که در قالب عدد و رقم مطرح شد.

در همین راستا اسکندر مومنی، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در نشست خبری خود از مرگ سالانه ۴ هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر خبرداد و تاکید می‌کند: در کشور سالانه نزدیک به ۴ هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند، بر اساس اعلام سالانه سازمان ملل قربانیان مواد مخدر به ۴۵۰ هزار نفر می‌رسد.

تمام آمار و ارقام اعتیاد به مرگ و میر معتادان ختم نمی‌شود؛ متوسط سن آغاز اعتیاد در افراد، به ۱۵ سال رسیده است
متاسفانه تمام آمار و ارقام اعتیاد به مرگ و میر معتادان ختم نمی‌شود در این بین براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، سالی ۵۰۰ تن مواد مخدر در کشور مصرف می‌شود و متوسط سن آغاز اعتیاد در افراد، به ۱۵ سال رسیده است، حتی نسبت جنسیتی معتادان در کشور در حال تغییر است و درصد معتادان زن در سه سال گذشته از ۵ و ۲ دهم درصد به حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

در این میان تغییر شکل اعتیاد از سنتی به صنعتی بحثی دیگر است که باعث گردش بیش از اندازه مواد مخدر در جامعه شده است همه و همه نشان از رشد معضلات اجتماعی در جامعه را می‌دهد که زنجیروار از پی یکدیگر در قالب آسیب‌های اجتماعی نو پدید ظهور می‌کنند و عاملی بر زاییده شدن معضلات دیگر از قبیل دزدی، رشد طلاق، فحشا، قتل و…. می‌شود که گاهی در سطح ملی و بین المللی خودنمایی می‌کند.

ایران مسیر ترانزیت مواد مخدر

افغانستان و پاکستان دو کشوری که در تولید و صادرات مواد مخدر در سطح دنیا حرف اول را می‌زند همجواری ایران با این دو کشور یکی از دلایل رشد اعتیاد در کشور ما شده است یکی از مسیرهای باندهای بین المللی از سمت ایران است، طبق برآوردهای بدست آمده از مجموعه تولیدات مواد مخدر در افغانستان حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد کل مواد از مسیر کشور ما عبور می‌کند که با تمام تلاش‌های نیروی انتظامی و ممنوعیت قانون مصرف مواد مخدر در کشور هر ساله قربانیان زیادی در حوزه مبارزه با مواد مخدر می‌دهد .

کشور ما هزینه هنگفتی را برای حل این معضل می‌دهد، از کلینیک‌های متادون و خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌ نهاد ترک اعتیاد گرفته تا سازمان‌هایی مثل بهزیستی هریک به اندازه اسم و رسمی دهان پرکن سهمی پر رنگ در کاهش میزان مصرف مواد مخدر دارند، ناگفته نماند جدای هزینه‌های مجازات سنگینی که در انتظار قاچاقچیان مواد مخدر است و صدها نفر از آنها در سال‌های اخیر اعدام شده‌اند، هزاران نیروی امنیتی هم در درگیری با باندهای قاچاق مواد مخدر به شهادت می‌رسند.

هزینه مالی و جانی خسارات مواد مخدر

مهدی اسماعیلی نماینده مردم میانه در مجلس یازدهم در مورد تلاش‌های ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر به خانه ملت می‌گوید: در طی سال‌های اخیر کشور ما هزینه مالی و جانی فراوانی برای مبارزه با مواد مخدر پرداخت کرده است علیرغم تمام تلاش‌هایی که برای این بلای خانمانسوز پرداخت کرده‌ایم هنوز تعداد معتادانی که در سطح شهر می‌بینیم کم نیستند.

اعتیاد به مواد مخدر مثال شروع جنگ نرمی از طرف دشمنان است، اگر نتوانیم بر چنین آسیبی ویرانگری غلبه کنیم تبعات جبران ناپذیرتری را باید تحمل کنیم
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه می‌افزاید: اعتیاد به مواد مخدر مثال شروع جنگ نرمی از طرف دشمنان است، اگر نتوانیم بر چنین آسیبی ویرانگری غلبه کنیم تبعات جبران ناپذیرتری را باید تحمل کنیم؛ باید جوانان را در مقابل تبعات جبران ناپذیر اعتیاد آگاه کنیم، امروزه در کشور شاهد رشد معضلات متعددی از قبیل طلاق، کودک آزاری و حتی قتل و ….هستیم، هریک از آسیب‌های عنوان شده گاهی در سطح جهانی بودن خود را نشان می‌دهند.

نشئگی مدرن

با توسعه یافتگی جهان نشئگی به مواد مخدر هم مدرن شده؛ روزگاری نه چندان دور مردم با شنیدن کلمه اعتیاد به یاد بساط تریاک و وافور و منقل می‌افتادند، بعدها ،تازه واردهایی مثل هروئین، کوکائین، شیشه و ماری جوانا و هزاران ماده با اسامی عجیب وارد بازار شدند که هر یک در جای خود عوارضی و عواقبی به همراه داشته است.

اسماعیلی در این راستا تاکید می‌کند: تغییر سبک زندگی و هنجارها امروزه منجر به تغییر مصرف مواد از سنتی به صنعتی شده است، این تغییر ذائقه معتادان در سال‌های اخیر علاوه بر آسیب‌های اجتماعی مشکلات بهداشتی دیگری از قبیل رشد ایدز و هپاتیت را به همراه داشته است.

سانسور کردن میزان خطرات مواد مخدر گاهی عواقبی بیشتر از یک جنگ فیزیکی در پی خواهد داشت
وی در ادامه می‌گوید: صنعتی شدن مواد مخدر عاملی بر تغییر مصرف مواد معتادان شده است که در مرحله اول مصرف مواد مخدر را آسان کرده و میزان آسیب زایی آن را جبران ناپذیرتر کرده در مرحله بعدی دسترسی به آن را در جامعه راحت شده در این میان سانسور کردن میزان خطرات مواد مخدر گاهی عواقبی بیشتر از یک جنگ فیزیکی در پی خواهد داشت.

استعمار بدون جنگ

نماینده مردم در مجلس یازدهم معتقد است: امروزه استعمار کشورهای از طریق قدرت فیزیکی صورت نمی‌گیرد به راحتی با جنگ نرم رسانه‌ای، با تغییر نگرش افراد یک جامعه علی الخصوص جوانان یک سرزمین می‌توان کشوری را مستعمره کشورهای دیگر کرد، اعتیاد که امروزه در حال گسترش است می‌تواند زنگ خطری برای کشورهای جهان سوم و در حال توسعه باشد بر همین اساس اعتیاد یک نقشه جهانی استکباری است که با برنامه‌‍ریزی در جهت استعمار دیگر کشورها به کار می‌رود، باید در این حوزه در هر کشوری به هر طریق ممکنی اطلاع رسانی شود تا شاهد نابودی و از بین رفتن اعتیاد در سطح جهانی باشیم .

کوپنی کردن مواد مخدر تاثیری در کاهش مصرف مواد ندارد

وی کوپنی شدن و دولتی شدن توزیع مواد مخدر را حرکت نامناسبی دانست و گفت: راهکارهایی از قبیل دولتی و کوپنی کردن مواد مخدر پاک کردن صورت مسئله است بر همین اساس با سهمیه بندی مواد مخدر بین معتادان نمی‌توانیم مانع از شیوع و گسترش مواد مخدر در کشور باشیم چه بسا قبح و زشتی مصرف مواد مخدر در بین مردم هم کاهش پیدا می‌کند، اگر گذری به تاریخ بزنیم چنین طرح‌هایی در دوره‌های قبل هم به مرحله اجرایی شدن رسیده و نه تنها نتایج مثبتی نداشته بلکه آثار منفی هم از خود به جای گذاشته است.

اگر به این اعتقاد برسیم که معتاد یک بیمار است راهکارهای دیگری به غیر از سهمیه‌بندی و کوپنی کردن مواد مخدر وجود دارد
اسماعیلی در ادامه تصریح می‌کند: اگر به این اعتقاد برسیم که معتاد یک بیمار است راهکارهای دیگری به غیر از سهمیه‌بندی و کوپنی کردن مواد مخدر وجود دارد باید تمام تلاش دولت در جهت بهبود شرایط معتادان باشد از ایجاد کمپ‌های ترک اعتیاد در کشور تا آموزش بازگشت مصرف کنندگان به جامعه ‌ای به دور از هر گونه انگ اجتماعی که مجبور به تکرار شرایط قبل نباشند.

کاهش سن اعتیاد در کشور

نماینده مردم میانه در مجلس یازدهم یادآور شد: متاسفانه امروز سن اعتیاد در کشور کاهش داشته است بیکاری و نبود تفریحات سالم عاملی بر رشد مصرف مواد مخدر در کشور شده امروزه ارزانترین تفریح جوانان دورهمی در قهوه خانه‌ها و مصرف قلیان است آیا کسی برای منع این تفریح جایگزین سالمی در نظر گرفته است؟‌ آیا پشتوانه‌ای برای عرضه کنندگان قلیان برای تغییر شغل آنها به سمت شغلی دیگر وجود دارد؟ چه میزان باشگاه ورزشی با امکانات مناسب در اختیار جوانان قرار گرفته تا اوقات فراغتشان را در کنار دوستان در چنین مکان‌های سپری کنند! بر همین اساس نمی‌توانیم با رفتارهای سلبی و بدون جایگزین تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

رشد بیکاری در جامعه در کنار جای خالی تفریحات سالم در کشور منجر به شیوع اعتیاد در کشور شده است توجه به خواسته جوانان می‌تواند آینده هر کشوری را تغییر دهد
اسماعیلی ادامه می دهد: رشد بیکاری در جامعه در کنار جای خالی تفریحات سالم در کشور منجر به شیوع اعتیاد در کشور شده است توجه به خواسته‌های جوانان می‌تواند آینده هر کشوری را تغییر دهد؛ بدون شک یکی از برنامه‌های مجلس یازدهم مبارزه با اعتیاد و توجه مسائل مربوط به جوانان است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بهترین راهکار کاهش اعتیاد در جامعه را آموزش می‌داند و به خانه ملت می‌گوید: آموزش خطرات مصرف مواد مخدر و عواقب آن در مدارس و دانشگاه‌ها بهترین راه برای کاهش اعتیاد در کشور است در این بین رسانه ملی عام ترین و دسترس ترین رسانه در بین مردم است که می‌تواند نقش موثری در جهت کاهش این معضل خانمانسوز در جامعه را داشته باشد.

دسترسی به مواد مخدر در کسری از ثانیه

در پایان باید بگوییم؛ با توجه به قدمت این آسیب در کشور به نظر می‌رسد هر روز ابعاد جدیدتری به خود می‌گیرد و نه تنها به کنترل و مبارزه با آن نرسیده‌ایم بلکه منفعلانه شاهد ظهور مدل‌های مختلفی از اعتیاد به مواد مخدر هستیم. بدین‌معنا که هر از چندی نوعی جدید از مواد مخدر وارد بازار می‌شود و متولیان مردم را از مصرف آن برحذر می‌دارند اما همواره مواد جدید پس از مدتی تبدیل به یک امر عادی شده و ماده دیگری نیز وارد بازار می‌شود. در این میان آمار و ارقامی از نحوه مبارزه با مواد مخدر و سیر نزولی آن در کشور وجود ندارد و مردم اطلاعاتی در مورد چگونگی مبارزه با آن ندارند.به نظر می‌رسد در این آسیب به مانند دیگر آسیب‌ها نیز افراد و خانواده ها باید شخصا به کنترل و جلوگیری از آن بپردازند. اقدامی سخت و پراسترس در بازاری که امکان دستیابی به موادمخدر در کسری از ثانیه ممکن است.