طرح سازمان ملل درمورد مصرف آزادانه حشیش سبب افزایش قاچاق می شود

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا:

طرح سازمان ملل درمورد مصرف آزادانه حشیش سبب افزایش قاچاق می شود

تهران – ایرنا – رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی با اشاره به تصویب طرح مصرف آزادانه ماده مخدر حشیش در سازمان ملل متحد اعلام کرد: این طرح منجر به افزایش قاچاق شده و تهدیدی برای سلامت جوانان ونوجوانان است.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سردار مجید کریمی روز چهارشنبه در نشستی با کمیسریکم (سرلشگر) “لیانگ یون” دبیرکل اجرایی کمیسیون ملی کنترل مواد مخدر چین که با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن (ویدئو کنفرانسی) برگزار شد، بر ضرورت استفاده تمام کشورها از ظرفیت دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و اتخاذ مواضع مشترک در جوامع بین المللی تاکید کرد.

وی افزود: این طرح که با حمایت کشورهای غربی تصویب شد، بی شک منجر به افزایش قاچاق و تهدیدی برای سلامت جسمی و اجتماعی جوانان و نوجوانان به عنوان مهمترین سرمایه های  یک کشور می شود و در این راستا با توجه به روابط مناسب دو کشور خواستار اتخاذ مواضع مشترک در مخالفت با تصویب این طرح هستیم.

وی در ادامه با تاکید بر روابط بسیار نزدیک و صمیمانه بین دو کشور در حوزه های پلیسی، به امضای تفاهم نامه ای که در سال ۲۰۱۸ بین دو کشور به امضاء رسید اشاره کرد و گفت: تبادل اطلاعات در حوزه های مربوط به عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر و نیز آخرین روند و شرایط کشت و تولید مواد مخدر در کانون های مهم از جمله افغانستان، تا حد زیادی می تواند به دو کشور در راستای مبارزه با این بلای خانمان سوز کمک کند.

سردار کریمی با اشاره به گزارش منتشر شده اتحادیه اروپا و نقش کشور های اروپایی در مبارزه با مواد مخدر  افزود: برخی از کشورهای اروپایی مستقر در کشور افغانستان به دلیل بعد مسافت با این کشور و عدم احساس خطر، سعی در محبوس کردن مواد مخدر در سطح منطقه و افغانستان و عدم ترانزیت آن به کشورهای خودشان دارند؛ تا از این طریق کمتر دچار خسارت شوند و بیشترین ضرر متوجه کشورهای آسیایی از جمله ایران و چین شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در ادامه به تشریح اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران در مقابله و مبارزه با قاچاق مواد مخدر پرداخت و گفت: امیدوارم با ارتقای تعاملات دو جانبه به نتایج مثبت و مفیدی در عرصه مبارزه با مواد مخدر دست یابیم.

سردار کریمی با اشاره به سوء استفاده قاچاقچیان از شرایط همه گیری ویروس کرونا و افزایش تزانزیت و قاچاق مواد مخدر تولیدی در کشور افغانستان به سایر کشورهای منطقه از جمله ایران ادامه داد: تولید مواد مخدر در سطح منطقه به ویژه در کشور افغانستان که میزان تولید آن سالیانه به بیش از ۱۰ هزار تن می رسد، نه تنها برای کشورهای آسیایی بلکه برای کل دنیا می تواند یک تهدید جدی قلمداد شود و مشکلات عدیده ای را ایجاد کند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با تاکید بر پیشتاز بودن کشور جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر در سطح منطقه و بین الملل، به شهادت ۳ هزار و ۸۲۱ نفر از ماموران پلیس در راه مبارزه با مواد مخدر در درگیری های مسلحانه با شبکه های اصلی باندهای قاچاق مواد مخدر در منطقه اشاره و عنوان کرد: وجود یک هزار و ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان و پاکستان موجب شده که بیشترین میزان قاچاق و ترانزیت مواد افیونی به داخل خاک جمهوری اسلامی ایران از طریق همین مرزها انجام شود.

سردار کریمی افزود: انتظار می رفت پس از حضور نیروهای غربی به بهانه مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در کشور افغانستان از سال ۲۰۰۱،   شاهد کاهش کشت، تولید و ترانزیت مواد مخدر در این کشور باشیم اما نه تنها این امر محقق نشد، بلکه امروز شاهد افزایش ۵۰ برابری تولید انواع مواد مخدر درکشور افغانستان هستیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با اشاره به تولید روانگردان های صنعتی در کشور افغانستان تصریح کرد: متاسفانه از سال قبل شاهد افزایش میزان تولید ماده مخدر صنعتی بسیار خطرناک متامفتامین یا همان شیشه در کشور افغانستان هستیم به طوری که در ۱۱ ماه گذشته سال میلادی بیش از ۱۴ تن متامفتامین (شیشه) قاچاق شده از مرزهای افغانستان به سمت جمهوری اسلامی ایران، با هوشیاری ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر کشف شده است. *آمار کشفیات مواد مخدر نشانگر کارایی نیروهای پلیس ایران است

در ادامه کمیسریکم (سرلشگر) “لیانگ یون” ضمن تشکر از تشریح جامع و کامل وضعیت قاچاق مواد مخدر در سطح منطقه و بین الملل توسط رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اظهار داشت: کشور چین ضمن استقبال از افزایش سطح همکاری های دوجانبه، خواستار تبادل اطلاعات آنلاین در خصوص قاچاق و ترانزیت مواد مخدر در سطح منطقه است.

وی با موثر خواندن اقدامات بسیار سازنده و مطلوب جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: آمارهای منتشر شده از میزان کشفیات بالای پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران، نشان از کارآمدی و توان و ظرفیت بسیار بالای کشور ایران در مبارزه با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر در سطح منطقه و بین الملل دارد.

دبیر کل اجرایی کمیسیون ملی کنترل مواد مخدر چین در ادامه با تایید مطالب مطرح شده از سوی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا مبنی بر افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان افزود: نگرانی طرف ایرانی را با توجه به وضع پیچیده افغانستان به خوبی درک می کنیم و مایل هستیم به عنوان عضو کمیته مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل همکاری نزدیک و تنگاتنگی با جمهوری اسلامی ایران در این حوزه داشته باشیم.

وی در ادامه به  تصویب طرح آزاد شدن مصرف ماده مخدر حشیش توسط سازمان ملل متحد اشاره کرد و افزود: کشور چین نیز با این رویکرد مخالف و مراتب مخالفت خود را در مجامع بین المللی مطرح کرده است؛ ولیکن کشورهای اروپایی و غربی به دلیل ناتوانی در مبارزه با ماده مخدر حشیش با سیاست های دوگانه اقدام به تصویب مصرف آزادانه آن کردند.

لیانگ یون با اشاره به امضاء تفاهم نامه همکاری مشترک بین دو کشور عنوان کرد: امضاء تفاهم نامه همکاری بین ایران و چین، پایه های محکمی را در راستای مقابله با مواد مخدر برای ما ایجاد کرده است و خود را متعهد به انجام مفاد آن می دانیم و از هیچ کوششی در کمک به کشور ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر فروگذار نمی کنیم.

گفتنی است، “محمد کشاورز زاده” سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن نیز در سخنانی با اشاره به ارتقاء روابط دو کشور به سطح مشارکت راهبردی اظهار داشت: روابط دو کشور در تمامی زمینه ها از جمله مبارزه با مواد مخدر می بایست گسترش یابد و مجموعه سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین، آمادگی کامل خود را برای استفاده از همه توان و ظرفیت های موجود در توسعه روابط دو کشور اعلام می کند

بنابراین گزارش؛ این اولین گفت و گوی وبیناری در سطح نیروهای مسلح و نیروی انتظامی است که با همکاری وزارت امور خارجه دو کشور ایران و چین و با هدف مسئول سازی و بهره مندی از تمام ظرفیت های دستگاه های اجرایی کشور در راستای مبارزه همه جانبه با مواد مخدر برگزار شده است.