شاهزاده سعودی که “سلطان کپتاگون” بود/ برنامه ویژه عربستان برای محاصره اقتصادی لبنان به بهانه ترانزیت مواد مخدر

طی سال های گذشته سرویس های امنیتی لبنان و به طور مشخص روز ۱۶ اکتبر سال ۲۰۱۵ یک شاهزاده سعودی و ۴ شهروند عربستانی دیگر همراه وی را دستگیر کردند و طی بزرگ ترین عملیاتی که فرودگاه بین المللی بیروت شاهد آن بود، سرویس های امنیتی لبنان به همراه این شاهزاده سعودی دو تُن قرص مخدر کشف کردند که برای قاچاق در هواپیمایی شخصی جاسازی شده بود.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی لبنان در آن برهه زمانی، مقصد این هواپیما شهر «ریاض»، پایتخت عربستان سعودی بود، در حالی که به همراه ۴۰ چمدان، مقدار زیادی قرص کپتاگون را با خود حمل می کرد.

شاهزاده سعودی که در این عملیات دستگیر شد، شاهزاده «عبدالمحسن بن ولید بن عبدالمحسن بن عبد العزیز آل سعود» نام داشت و از اعضای خاندان حاکم بر عربستان محسوب می شد که در لبنان به «شاهزاده کپتاگون» معروف شد.

شاهزاده سعودی که "سلطان کپتاگون" بود/ برنامه ویژه عربستان برای محاصره اقتصادی لبنان به بهانه ترانزیت مواد مخدر +تصاویر
شاهزاده عبدالمحسن بن ولید

در ماه آوریل سال جاری میلادی، ریاض اعلام کرد که تلاش برای قاچاق ۲.۴ میلیون قرص مخدر از لبنان را کشف و خنثی کرده که قاچاقچیان سعی کرده بودند، با جا سازی آن در یک محموله انار به عربستان انتقال دهند. در آن زمان عربستان تصمیم گرفت، واردات میوه و سبزیجات از لبنان به عربستان یا ترانزیت آن از عربستان به کشورهای دیگر را به دلیل سوء استفاده لبنان از عربستان برای قاچاق مواد مخدرش ممنوع کند.

در روز ۱۵ ژوئن سال جاری میلادی، اداره کل نیروهای امنیت داخلی لبنان اعلام کرد که عملیات قاچاق ۲۵۰ هزار قرص کپتاگون به عربستان سعودی را خنثی کرده که درون پمپ های کوچک برقی آب جاسازی شده بودند. به گفته منابع آگاه، شماری از شاهزادگان سعودی با شبکه های مافیایی مواد مخدر در لبنان رابطه دارند و طرف تعیین کننده تعداد این قرص های مخدر و محل تحویل و دریافت مبالغ آنها، شاهزادگان سعودی هستند، اما فروشنده‌ها و پخش کنندگان این موارد خرده پاهایی از مردم عامی و برخی از خارجی های مقیم عربستان هستند.

قاچاق کپتاگون به عربستان سعودی فقط از لبنان صورت نمی گیرد، بلکه ترکیه نیز صادر کننده بزرگ و قابل توجهی از قرص های مخدر به عربستان است که نمی توان از جایگاه و نقش آن در این زمینه چشم پوشی کرد. در تاریخ ۱۶ دسامبر سال گذشته میلادی گمرک عربستان سعودی تلاش برای وارد کردن مقدار زیادی قرص کپتاگون از ترکیه به این کشور را خنثی کرد که در ترکیه به «قرص مخدر تروریست ها» معروف است.

مقامات سعودی در بندر جده ۸.۷ میلیون قرص کپتاگون را کشف کردند که در یک محموله «بلغور» ارسالی از یکی از بنادر ترکیه به بندر جده در عربستان سعودی جا سازی شده بود.

شاهزاده سعودی که "سلطان کپتاگون" بود/ برنامه ویژه عربستان برای محاصره اقتصادی لبنان به بهانه ترانزیت مواد مخدر +تصاویر

در تاریخ ۲۹ مارس سال جاری میلادی، اداره گمرک عربستان سعودی اعلام کرد که تلاش برای قاچاق بیش از ۱.۳ میلیون قرص کپتاگون از ترکیه به این کشور را خنثی کرده که به صورت بسیار حرفه ای در داخل یک محموله پوست های خز جاسازی شده بود.

در تاریخ ۴ فوریه سال ۲۰۲۰، گمرک عربستان سعودی تلاش برای قاچاق ۲.۵ میلیون قرص کپتاگون را در بندر جاف این کشور کشف و ضبط کرد، این قرص ها در داخل یک محموله سقف کاذب ارسالی از ترکیه به شکلی بسیار حرفه ای جاسازی شده بودند.

درباره اقدام عربستان سعودی به توقف و ممنوعیت واردات میوه و سبزیجات از لبنان، یک منبع سعودی با بیان اینکه تصمیم سعودی ها تصادفی نیست، بلکه برنامه ریزی شده و حساب شده بود، افشا کرد: «سعودی ها از چند کشور برای اتخاذ این تصمیم و پیاده سازی آن درخواست کردند».

این منبع آگاه سعودی با بیان اینکه هدف این اقدام سعودی ها محاصره سیاسی و اقتصادی لبنان به ویژه تشدید فشار بر حزب الله و تضیف این جنبش است، افزود: «هدف دیگر سعودی ها هموار کردن زمینه واردات میوه و سبزیجات به صورت غیر مستقیم از اسرائیل است، به این ترتیب که اسرائیل پس از صادرات آنها به امارات، امارات آنها را به عربستان صادر می کند.

آنچه این اظهارات را مورد تأکید و تأیید قرار می دهد، گزارش روزنامه لبنانی «الاخبار» است که درباره محموله انار ارسالی از لبنان به عربستان که اعلام شد، در آن ۲.۴ میلون قرص کپتاگون جاسازی شده نوشته بود: «این اظهارات ادعایی چیزی جز بهانه ای برای ریاض نیست تا نقشه محاصره سیاسی و اقتصادی لبنان را پیاده کند».

شاهزاده سعودی که "سلطان کپتاگون" بود/ برنامه ویژه عربستان برای محاصره اقتصادی لبنان به بهانه ترانزیت مواد مخدر +تصاویر

روزنامه الاخبار می گوید: «عربستان سعودی ادعا کرده که بیانیه ای منتشر کرده و در آن از مقامات لبنان درخواست کرده تا عملیات قاچاق را متوقف کنند، اما پاسخی از طرف لبنانی دریافت نکرده است».

در حالی که منابع موثق دیپلماتیک و امنیتی لبنانی تأکید کرده اند که «هیچ کس با آنها تماس نگرفته و یا درخواست هماهنگی نکرده و عربستان سعودی هیچ پرونده ای را در رابطه با قاچاق کپتاگون به طرف لبنانی تحویل نداده است».