منو

پنج شنبه, 19 تیر 1399 - Thu 07 09 2020

A+ A A-

با تصمیمات اشتباه معتاد گروه هدف ماده ۱۵ را به ۱۶ تبدیل نکنید

پیامی برای مسئولین و مدیران و کارشناسان آگاه ، متعهد ، دلسوز و جامع نگر


⬅️میانگین پذیرش روزانه مراجع در هر مرکز اقامتی درمان معتادان "موضوع ماده ۱۵" بالغ بر یک و نیم نفر می باشد. با در نظر گرفتن فعالیت حدود ۱۲۰۰ واحد مرکز اقامتی معتادان در سطح کشور ، طی ۲ ماه گذشته بیش از ۱۰۰ هزار نفر و در استان تهران بیش از ۱۸۰۰۰ هزار نفر از مراجعان داوطلب درمان در مراکز مزبور بعلت ابلاغ منع پذیرش از دریافت خدمات درمان اعتیاد محروم شده اند. براساس شواهد و گزارش های مدیران مراکز اقامتی معتادان، خانواده های معتادان نسبت به وضع موجود از عدم امکان پذیرش و نگهداری معتادان اظهار گلایه و نگرانی دارند ، قابل توجه است که عمده نگرانی خانواده های معتادان گذشته از مصرف مواد توسط فرد معتاد در خانواده ، ترس از ابتلای فرد معتاد به بیماری کرونا و انتقال به دیگر اعضای خانواده می باشد .
در شرایط موجود از بحران شیوع ویروس کرونا در کشور ، امکان ریسک خطر و آسیب رسانی و آسیب پذیری معتادان دارای سرپناه که با خانواده زندگی می کنند نه تنها کمتر از معتادان متجاهر و خیابانی نیست ، بلکه ، می تواند بیشتر هم باشد . این قشر از معتادان عموما شاغل و دارای همسر و فرزند هستند و چنانچه در خطر ابتلای به ویروس کرونا قرار بگیرند، بالطبع دامنه وسیع تری از افراد را در خطر انتقال و ابتلای به بیماری قرار خواهندداد‌. اعتیاد یک بیماری پیشرونده است ، شواهد و تجربیات میدانی نیز نشان می دهد، آندسته از معتادان که امروز در کف خیابان تحت عنوان معتاد متجاهر و کارتن خواب شناخته می شوند ، همین افراد دیروز دارای سرپناه بودند و با خانواده زندگی می کردند ، این واقعیت بیانگر آن است ، اگر امروز به آن گروه از معتادان که دارای سرپناه و شاغل هستند و همراه با خانواده زندگی می کنند، خدمات مناسب و در دسترس ارائه نشود ، فردا باید در کف خیابان آنان را بعنوان معتاد متجاهر جمع آوری و در مراکز درمان اجباری "موضوع ماده ۱۶" نگهداری کرد و یا به آنان در پاتوق ها خدمات کاهش آسیب داده شود.
با توجه به طرح موضوعات فوق و با عنایت به اهتمام و تدابیر مسئولین ذیربط در خصوص لزوم و اهمیت اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر و بی سرپناه که به اعتقاد ما لازم بود سریعتر تصمیم گیری و اجرا می شد ، درخواست ما از مسئولین اتخاذ تدابیری جهت امکان پذیرش معتادان داوطلب درمان در مراکز اقامتی درمان معتادان "موضوع ماده ۱۵" بشکل ایمن و بهداشتی فراهم گردد.

 


✅ نصیرطالبی

 
 
 
 
 

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید